Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 4 czerwiec 2018
Pierwszego czerwca oficjalnie otwarto boisko wielofunkcyjne w Ciemnie oraz dużą inwestycję powiatu polegającą na przebudowie most na Kamienicy wraz z dojazdami i poszerzeniem nawierzchni drogi na odcinku Tuchomie – Ciemno.
Przy boisku powstanie jeszcze plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna co będzie dopełnieniem całej inwestycji.  Jest to 5 boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni w naszej gminie.

Nawierzchnia tartanowa o wymiarach 19x30 m kosztowała 168.000,00 zł z czego 58% zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej pozyskanych przez OSP Ciemno z PDS. Natomiast ogrodzenie, wyposażenie, zieleń i mała architektura to koszt 120.000,00 zł, który został w całości sfinansowany ze środków własnych gminy.

Gmina Tuchomie wsparła finansowo również wspomnianą wyżej inwestycję powiatu, dzięki czemu mamy praktycznie nowy most przez Kamienicę, kilometrowy odcinek drogi, która została całkowicie przebudowana oraz 2,5 km poszerzenia na odcinku Tuchomie – Ciemno.

W obecnej kadencji Gmina Tuchomie wsparła Powiat Bytowski w budowie prawie 40 km dróg – kwotą 2,5 mln zł., z czego ostania inwestycja w Ciemnie kosztowała nas 600.000,00 zł.

Dzięki takiej współpracy mamy najlepsze drogi asfaltowa w powiecie, a do pełni szczęścia w przypadku Ciemna potrzebna jest jeszcze nowa nawierzchnia na całej szerokości  na odcinku Tuchomie – Ciemno.  

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij