Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Herb gminy
Przedstawia rycerza w posrebrzanej zbroi w pozycji stojącej. W prawej ręce trzyma miecz, w lewej tarczę mającą kształt zbliżony do trójkąta. Na głowie ma hełm zakończony małym krzyżykiem. Cała postać uwieczniona jest na tarczy, której połowa lewa jest zielona, a prawa niebieska. Barwa zielona oznacza roślinność natomiast niebieska wodę i powietrze.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 16 sierpień 2018
Spotkanie informacyjne, które odbyło się 14.08.2018 r. w CMS w Tuchomiu na temat możliwości pozyskania dofinansowania na termomodernizację budynków oraz wymianę kotłów c.o. cieszyło się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięło udział ok 80 mieszkańców.
Temat produkcji taniej i ekologicznej energii ze źródeł odnawialnych jest nam dobrze znany i mamy w tym zakresie duże doświadczenie.

Rozpoczęliśmy od montażu ponad 300 instalacji solarnych do ogrzewania wody (2011/2012) wykonanych z dofinansowania unijnego i BOŚ. W 2015/2016 roku z programu Prosument i pilotażu z PROW zamontowaliśmy 130 instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej.  Jeszcze w tym roku rozpoczniemy realizację dużej inwestycji dofinansowanej z RPO polegającej na montażu 118 instalacji OZE dla mieszkańców – w tym 61 instalacji solarnych, 15 pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych oraz 27 pieców na biomasę.

Budynki gminne po części już korzystają z ekologicznych rozwiązań - szkoły, CMS i remiza OSP w Tuchomiu do ogrzewania wykorzystują piece na biomasę. Na oczyszczalniach i hydroforniach są zainstalowana panele fotowoltaiczne. W ubiegły roku przeprowadziliśmy termomodernizację 10 budynków łącznie z instalacją pomp ciepła. W roku bieżącym wymieniliśmy 419 lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne, a w 2019 roku na kolejnych budynkach gminnych (GOK, WOK, UG, CMS i hydrofornie) montowana będzie fotowoltaika i pompy ciepła – na to zadanie pozyskaliśmy już środki unijne.

Łącznie ponad połowa budynków prywatnych i gminnych korzysta z taniej i ekologicznej energii z OZE, w tej kwestii jesteśmy niekwestionowanym liderem w skali powiatu.

Kolejne możliwości uzyskania wsparcia finansowego daje program „Czyste Powietrze Pomorza”  realizowany przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Polska jest jednym z krajów, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i jednym ze sposobów poprawy tej sytuacji jest zmiana sposobu ogrzewania budynków oraz oszczędzanie energii poprzez termomodernizację.

Program „Czyste Powietrze Pomorza” daje możliwość  uzyskania wsparcia finansowego właścicielom domów jednorodzinnych, dlatego zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij