Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 15 październik 2018
Szanowni nauczyciele i pracownicy oświaty!

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowania nauczycielom za Waszą trudną, odpowiedzialną i bardzo ważną pracę wykształcenia i wychowania młodych mieszkańców naszej gminy.
Praca nauczyciela nie jest łatwa, wymaga wielu umiejętności, cierpliwości i zaangażowania aby były odpowiednie efekty. Gmina dba o dobre warunki nauki i wyposażenie szkół, co z pewnością również ułatwia pracę nauczycielom.

Nasze szkoły mogą pochwalić się wieloma sukcesami dzięki dobrej pracy nauczycieli, za miniony rok szkolny chciałbym wyróżnić trójkę nauczycieli nagrodami pieniężnymi Wójta:
  • ze szkoły w Kramarzynach Panią Renatę Talewską,
  • ze szkoły w Tuchomiu Panią Wiolettę Wnuk Lipińską oraz  Pana dyrektora Adama Sandaka.
Przed nami kolejny rok zmian wynikający z rządowej reformy. Zmiany te powodują różnego rodzaju trudności i problemy dla nas wszystkich. Nauczycielom na pewno lepiej by się pracowało w stabilnej organizacyjnie i pod względem programów nauczania szkole. Skutki reformy odczuwa tez budżet gminy. Na bieżący rok subwencja oświatowa jest niższa od ubiegłorocznej. Aby szkoły mogły właściwie funkcjonować gmina znacznie zwiększyła środki własne przeznaczane na oświatę. Wspomagamy się też pozyskiwanymi środkami unijnymi. Zakończyliśmy realizacje dwóch dużych projektów „Nowoczesna edukacja w gminie Tuchomie” i „Edukacja przedszkolna bez barier w gminie Tuchomie”, które przyniosły widoczne efekty w szkołach. Niebawem najprawdopodobniej rozpoczniemy realizację kolejnego projektu „Przedszkole jak z bajki”, na który otrzymamy dofinansowanie w wysokości 579 tyś. zł. (informacja nieoficjalna). Budujemy też żłobek, już go widać – są ściany i strop. Niestety wsparcie rządowe w ramach programu maluch+, które miało być na poziomie 80% kosztów budowy okazało się o połowę niższe, a więc 60% kosztów poniesie gmina. Na wyposażenie i rozpoczęcie działalności tez staramy się o środki unijne. Jest duża szansa na ich pozyskanie. Jak wszystko dobrze się ułoży, to w marcu 2019 żłobek rozpocznie działalność - jako pierwszy w gminie wiejskiej w naszym powiecie.
 
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy nauczycielom i pracownikom oświaty samych sukcesów, satysfakcji z pracy, podwyżki płac, a wszystkim, szczególnie emerytom, dużo zdrowia i długich lat szczęśliwego życia.
 
Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski

Przewodniczący Rady Gminy 
Wiesław Bezhubka 

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij