Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 10 listopad 2020
Sto dwa lata temu po dziesięcioleciach niewoli Polska wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy i wielkie tragedie, w chwile triumfu i momenty klęski. Wszystkie je Polska przetrwała, aby pomyślnie się rozwijać i włączyć do zjednoczonej Europy osiągać coraz wyższy poziom gospodarczy i kulturalny.
Dziś Polska podobnie jak większość państw świata zmaga się z nowym zagrożeniem, jakie stanowi pandemia koronawirusa. Jeszcze w ubiegłym roku mogliśmy uczestniczyć w licznych uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości – świętowaliśmy Niepodległą z uśmiechem na twarzy. Obecnie druga fala pandemii, rygory, ograniczenia w podróżach, obostrzenia sanitarne, przyniosły nową sytuację w naszym życiu społecznym i prywatnym.  W tej sytuacji w sposób szczególny odczuwamy potrzebę narodowej wspólnoty, bezpośredniego kontaktu, wymiany myśli, dbałości o relacje i łączące nas więzi.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy wszystkim mieszkańcom Gminy Tuchomie przede wszystkim dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej wspólnej przyszłości. Życzymy Państwu również wszelkiej pomyślności oraz tego, abyśmy byli dumni z naszej Ojczyzny Polski, z tego, że jesteśmy Polakami, ale także z faktu że jesteśmy mieszkańcami i współgospodarzami tej konkretnej gminy – Gminy Tuchomie, która jest naszą wspólną Małą Ojczyzną.

Zachęcamy Państwa do okazania patriotyzmu w ten szczególny dzień, poprzez wywieszenie flag narodowych oraz uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych. Złóżmy w ten sposób hołd wszystkim, którzy walczyli za naszą Niepodległą, Wolną Polskę!

Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski

Przewodniczący Rady Gminy
Wiesław Bezhubka

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij