Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 12 sierpień 2019
W dn. 10 sierpnia odbyło się otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Masłowiczkach. Świetlica nie jest zbyt duża, bo też Masłowiczki nie są duże – 90 mieszkańców. Budynek jest parterowy - 103 m2, wraz z zadaszonym tarasem.
Na świetlicę składa się sala z aneksem kuchennym, sanitariaty i pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się pompa ciepła. Ogrzewanie jest więc nowoczesne i ekologiczne. To warto podkreślić, ponieważ problemem sal na wsi często jest ich ogrzewanie. Tu dzięki pompie ciepła problemu nie będzie – pompa jest bezobsługowa a dodatkowo, w okresie letnim, może funkcjonować jak klimatyzacja.

Budowa kosztowała łącznie z wyposażeniem 501 tys. zł, z czego 128 tys. to środki unijne pozyskane z Lokalnej Rybackiej Grupy Działania Pojezierze Bytowskie. Gmina Tuchomie na realizację inwestycji przeznaczyła 373 tys. zł, czyli 74% kosztów. Zgodnie z kosztorysem miało być taniej, ale ze względu na inflację koszt budowy zwiększył się o ok. 150 tys. zł.

Uzupełnieniem tej inwestycji ma być następny projekt, który mam nadzieję uda się zrealizować do 30 marca przyszłego roku. Mam tu na myśli projekt pt. Kształtowanie Przestrzeni Publicznej, również dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego projektu zrealizowana zostanie droga asfaltowa, która połączy świetlicę z istniejącą drogą asfaltową, oświetlenie solarne, siłownia zewnętrzna, miniboisko do koszykówki, ławki (w tym jedna specjalna z solarem do ładowania telefonów czy elektrycznych rowerów) oraz 60 drzew i krzewów. W połączeniu z świetlicą całość powinna stanowić piękne, wielofunkcyjne centrum życia wsi Masłowiczki, do którego mam nadzieję, mieszkańcy będą chętnie przychodzić i będą o nie dbali.

W dniu otwarcia została zawarta umowa o przekazaniu świetlicy w użyczenie Radzie Sołeckiej Wsi Masłowiczki. Koszty utrzymania ponosić będzie oczywiście gmina. Rada Sołecka będzie opiekować się świetlicą i wspólnie z GOK organizować tu działalność.

Na uroczystości otwarcia świetlicy mieszkańcy i goście mieli możliwość obejrzenia występów artystycznych przygotowanych przez kramarzyńską szkołę oraz skosztować poczęstunku przygotowanego przez Radę Sołecką i mieszkańców Masłowiczek.

Życzę aby świetlica dobrze służyła mieszkańcom przez długie lata.
Jerzy Lewi Kiedrowski
Wójt Gminy Tuchomie

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij