Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Punkty wydawania prepartów jodu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj

W przypadku zaistnienia zdarzenia radiacyjnego na terenie gminy Tuchomie, tabletki jodku potasu będą wydawane bezpłatnie dla mieszkańców w następujących punktach:

  Lp.

NAZWA

 1.

Zespół Szkół w Tuchomiu

 2.

Szkoła Podstawowa w Kramarzynach


Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego, stosowny komunikat zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych, a dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. - 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu).

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.


Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/paa.
Pliki do pobrania:
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij