Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 7 wrzesień 2020
Od 1 września 2020 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych, która przewiduje refundację szczepionki przeciw grypie.

Zgodnie z najnowszą listą leków refundowanych:
  1. osobom w wieku 75 lat + przysługują bezpłatne szczepienia przeciw grypie (szczepionka VaxigripTetra),
  2. szczepionka jest refundowana w 50 proc. (przepisuje lakarz prowadzący) następującym grupom osób:
  • osobom w wieku 65+ lat,
  • osobom dorosłym (18+) z chorobami współistniejącymi lub po przeszczepie i dla kobiet w ciąży (Influvac Tetra), 
  • dzieci od 3 do ukończenia 5 roku (szczepionka donosowa Fluenz Tetra).
W związku z panującą pandemią koroniwrusa SARS – CoV – 2 wywołującego chorobę zakaźną COVID – 19 zachęcamy by szczepić się przeciw grypie, która w najbliższych miesiącach wystąpi tuż obok koronawirusa. Lekarzom rodzinnym będzie trudno rozróżnić co jest infekcją koronawirusa a co infekcją grypową.
Zdaniem wielu specjalistów z zakresu wirusologii, grypa jak i koronawirus są wirusami oddechowymi, w związku z czym należałoby przypuszczać, iż szczepienie przeciwko grypie powinno zwiększyć naszą odporność nie tylko na infekcje grypowe, ale i na infekcje wywołane innymi wirusami oddechowymi.
 


Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij