Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 22 czerwiec 2020
Wójt Gminy Tuchomie przypomina, iż pomimo znoszonych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa SARS – CoV – 2 wywołującego chorobę zakaźną COVID – 19, epidemia nie minęła oraz nadal obowiązują nas wprowadzone środki bezpieczeństwa, tj.:
 • zachowanie dystansu społecznego – min. 2 metry odległości,
 • nie podajemy sobie rąk,
 • stosujemy środki dezynfekujące,
 • w pomieszczeniach zamkniętych (np. Urząd, Kościół, sklep, ośrodek zdrowia, szkoła, targowisko itp.) oraz w przestrzeni otwartej w przypadku, gdy nie mamy możliwości zachowania odstępu 2 metrów od innych osób, bezwzględnie zakrywamy usta i nos przy pomocy maseczki, części odzieży lub przyłbicy.
 
W sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że możemy być chorzy – mamy objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem możemy:
 1. zgłosić się telefonicznie do centrum testowego COVID – 19 DRIVE – THRU, najbliższe punkty:
 • w Słupsku na ul. Westerplatte 64 przy Akademii Pomorskiej (teren byłej jednostki wojskowej);
 • w Chojnicach na ul. Leśnej 10 przy Szpitalu Specjalistycznym.
Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z  infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach  9.00-15.00 od oraz w weekendy od  godz. 9.00 do 12.00.
Testy wykonywane są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.
Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania, na które trzeba przyjechać samochodem osobowym. Nie należy wysiadać z samochodu.
Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL.
Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR.
Pacjent o wynikach informowany jest telefonicznie.
 1. Zgłosić się telefonicznie do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzonym wywiadzie telefonicznym kieruje do sanepidu, który zleca badania.
 2. Można zgłosić się bezpośrednio na telefon alarmowy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytowie pod numerem tel. 736 333 550.
 
 W przypadku osób bez objawów chorobowych, które chciałyby zrobić sobie badania pod kątem koronawirusa SARS – CoV – 2, mogą to zrobić prywatnie – odpłatnie:
 • badania serologiczne – badania wskazujące czy dana osoba przebyła już chorobę, badanie mało wiarygodne – koszt takiego badania ok. 100,00 zł – można je wykonać m.in. w Laboratorium przy Szpitalu w Bytowie tel. 59-822-85-00;
 • badania molekularne – badania z wymazu – najbardziej wiarygodne wskazujące na zakażenie – koszt w granicach 584,00 zł – takie badanie można wykonać m.in. w Laboratorium medycznym Grupy Diagnostyka w Gdyni, tel. 58 620-84-01.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij