Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 15 kwiecień 2020


Szanowni Mieszkańcy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nałożony został obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży (np. chustki, szalika), maski albo maseczki, ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zgodnie z zaleceniami WHO maseczki ochronne zmniejszają ryzyko zakażenia się koronawirusem.
W trosce o naszych mieszkańców podjąłem decyzję o dystrybucji maseczek ochronnych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy. Część maseczek zostało zakupionych ze środków budżetu gminy, część uszyją nasze szkoły, tj. Szkołę Podstawową w Kramarzynach oraz Tuchomiu, których pracownicy obsługi w ramach swojego czasu pracy podjęli się tego trudu. W zależności od potrzeb nasze szkoły w dalszym ciągu będą szyły maseczki ochronne.

Wszystkich tych, którzy nie posiadają maseczki ochronnej oraz nie mają możliwości ich zakupu, prosimy o zgłaszanie się pod numerem telefonu: 59 821 50 54 w godzinach 7.00 – 12.00. Do każdego gospodarstwa domowego, które zgłosi potrzebę trafią po 2 maseczki ochronne, które zostaną dostarczone w dniach 20 – 21 kwietnia 2020 r. w godzinach 8.00 – 14.00. Maseczki zostaną do Państwa dostarczone za pośrednictwem pracowników obsługi Urzędu Gminy Tuchomie oraz OSP Tuchomie. Mieszkańcy, którzy nie zgłoszą potrzeby dostarczenia maseczki przed terminem wskazanym powyżej, mogą zgłaszać się pod wskazanym numerem telefonu, jednakże termin dostarczenia będzie uzależniony od ilości zgłoszeń – mieszkańcy zostaną poinformowani o terminie ich dostarczenia poprzez komunikat zamieszczony na stronie Gminy Tuchomie. Mieszkańcy Tuchomia, a także bardziej mobilne osoby z terenu naszej gminy, które zgłoszą zapotrzebowanie na maseczki mogą je odebrać osobiście w Punkcie Obsługi w Urzędzie Gminy Tuchomie w godzinach 7.00 – 12.00 w terminie 16 – 21 kwietnia 2020 r. Maseczki są dla osób pełnoletnich, które w obowiązującym stanie epidemii zmuszone są do poruszania się i przemieszania poza miejscem zamieszkania, w celach najwyższej konieczności tj. wyjście do sklepu, apteki, lekarza, pracy. Aby zachować bezpieczeństwo maseczki będziemy się starali dostarczać do Państwa w sposób jak najmniej inwazyjny bez fizycznego kontaktu z Państwem, tzn. zostawiać w miejscach widocznych i dostępnych na terenie Państwa posesji, np. w skrzynce na listy lub w drzwiach wejściowych do domu lub w drzwiach wejściowych na klatce schodowej (w przypadku budynków wielorodzinnych). Informuję również, iż maseczki są pakowane sterylnie, dla każdego gospodarstwa osobno i w pełni zabezpieczone.

Maseczki są wielokrotnego użytku, wykonane z bawełny bądź samej flizeliny medycznej. Maseczki te należy zmieniać co pół godziny i regularnie je dezynfekować. Maseczkę zdejmujemy ostrożnie z twarzy uważając by nie dotknąć wierzchniej części, następnie należy ją włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć. Zużyte maseczki pierzemy w jednorazowych rękawiczkach w temperaturze minimum 60°C. W przypadku prania ich w pralce należy pamiętać, by nie prać ich z innymi rzeczami. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury, najlepiej z włączoną funkcją pary.

Maseczki ochronne są też dostępne odpłatnie w Pracowni Haftu u Pani Gabrieli Reca w Tuchomiu obok apteki.

                                                                                                           Z pozdrowieniami,

                                                                                                        Jerzy Lewi Kiedrowski
                                                                                                        Wójt Gminy Tuchomie

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij