Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 12 wrzesień 2022
Szanowni rolnicy.
Wczoraj, w dniu Powiatowo-Gminnych dożynek, staropolskim pięknym zwyczajem, rolnicy dziękowali Bogu za zebrane plony.
My zaś dziękujemy rolnikom za całoroczny trud, kłaniamy Wam się nisko, z szacunkiem i uznaniem. To dzięki waszej pracy na naszych stołach nie brakuje żywności i oby tak było zawsze. Niestety zmiany klimatyczne coraz bardziej wpływają na wysokość plonów. W tym roku mieliśmy zimną i suchą wiosnę, niesprzyjającą wegetacji roślin, ale dzięki Bogu czerwiec był deszczowy, więc plony mamy nienajgorsze.

Jestem dumny z naszych rolników, którzy gospodarują na słabych glebach, a mimo to większość rozwija swoje gospodarstwa, korzysta z różnych programów unijnych, takim dobrym przykładem są dzisiejsi starostowie dożynkowi, Państwo Paulina i Tomasz Mrozek Gliszczyńscy.

Rolnikom życzę tańszych nawozów, paliwa i innych środków produkcji, lepszych plonów i większego docenienia waszej pracy.

Dziękuję serdecznie naszemu księdzu proboszczowi Franciszkowi Pudlewskiemu za dziękczynną, dożynkową mszę świętą.

Dziękuję starostom dożynkowym, twórcom wieńców dożynkowych i mieszkańcom za przygotowanie pięknego, dożynkowego wystroju Tuchomia.
Serdeczne podziękowania kieruję także w stronę Pana Starosty Leszka Waszkiewicza, że po 14 latach w Tuchomiu po raz kolejny odbywają się dożynki powiatowe.

Składam podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację dożynek: Panu Ludwikowi Szreder i całemu zespołowi Gminnego Ośrodka Kultury, Panu Adamowi Sandak i pracownikom Zespołu Szkół, pracownikom Urzędu Gminy w Tuchomiu i Starostwa Powiatowego w Bytowie, Pani Bogumile Ryngwelskiej – Sołtys Tuchomia i wszystkim osobom ją wspierającym oraz strażakom OSP z gminy Tuchomie, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo.

Dziękuję także wszystkim artystom, którzy swoimi występami uświetnili nasze dożynkowe świętowanie, wystawcom, twórcom stołów biesiadnych, kołom gospodyń wiejskich oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynkowego poczęstunku.

Jerzy Lewi Kiedrowski
Wójt Gminy Tuchomie

 

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij