Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 2 wrzesień 2019
Drodzy uczniowie, Szanowni nauczyciele, pracownicy oświaty i rodzice.

Wakacje szybko minęły, mamy nadzieję, że dobrze wypoczęliście, więc liczymy, że z dużą energią przystąpicie do nauki i pracy.
W naszych dwóch gminnych szkołach uczyć się będzie 570 osób (403 uczniów szkół podstawowych i 167 przedszkolaków). Dodatkowo 20 maluchów uczęszczać będzie do gminnego żłobka.

W poszczególnych szkołach wygląda to następująco:
  • szkoła w Tuchomiu: 278 uczniów i 100 przedszkolaków;
  • szkoła w Kramarzynach (w tym oddział przedszkolny w Trzebiatkowej): 125 uczniów i 42 przedszkolaków;
  • przedszkole „Słoneczniki” w Modrzejewie: 25 przedszkolaków.
Rozpoczynamy trudny rok szkolny, nie ma już gimnazjum (ubytek 73 uczniów w porównaniu do ubiegłego roku), co powoduje zmiany organizacyjne i spowoduje też poważne trudności finansowe z utrzymaniem szkół. Gmina będzie musiała więcej dopłacać do utrzymania szkół, kosztem zmniejszenia wydatków na inne potrzeby mieszkańców.

W okresie wakacji powstał nowy plac zabaw z siłownią przy szkole w Kramarzynach, przy szkole w Tuchomiu plac z parkingami przy kotłowni i tu apelujemy do rodziców o nie parkowanie samochodów na chodnikach. Mamy naprawdę dużo miejsc parkingowych wokół szkoły. Chodniki mają służyć dzieciom, aby bezpiecznie dotarły do szkoły. W trakcie wakacji odnowiliśmy kilka przystanków autobusowych (w Tuchomku, Tuchomiu, w trakcie remontu przystanki w Ciemnie i Masłowicach Tuchomskich) oraz zakupiliśmy dwa nowe do Trzebiatkowej i Modrzejewa. Z szkolnych autobusów mogą korzystać wszyscy mieszkańcy kupując u kierowcy jednorazowy bilet (zwiększy to rentowność kursów).

W rozpoczynającym się dziś roku szkolnym realizować będziemy dwa projekty ze środków unijnych: dodatkowy angielski dla uczniów klas ósmych, oraz chcemy powiększyć przedszkole, pod warunkiem, że uda się znaleźć wykonawcę – ogłoszony jest już trzeci przetarg. Planowaliśmy wykonanie tych robót w wakacje – to się jednak nie udało.

Wszystkich uczniów zachęcamy do systematycznej nauki, do aktywnego udziału w życiu szkoły, a wtedy na pewno będą pozytywne rezultaty i zadowolenie.

Życzymy udanego roku szkolnego i samych sukcesów.
Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski

Przewodniczący Rady Gminy
Wiesław Bezhubka

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij