Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 16 styczeń 2023
W dniu 13 stycznia 2023 r., delegacja z gminy Tuchomie gościła w Siennicy Różanej na uroczystości otwarcia Dworu Sztuki – pierwszej w Polsce, prowadzonej przez samorząd lokalny, galerii sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim.
Otwarcie Dworu Sztuki połączone było z wernisażem wystawy Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego, który współpracuje również z naszą gminą. W trakcie uroczystości na ręce Pani Małgorzaty Wnuk Lipińskiej – Zastępcy Wójta Gminy Tuchomie, przekazany został akt darowizny 30 plakatów autorstwa Pana Janusza Jutrzenka Trzebiatowskiego, których ekspozycja znajdzie swoje miejsce w tuchomskiej szkole.

W skład naszej delegacji wchodzili również Pan Jacek Żmuda-Trzebiatowski – Sekretarz Gminy oraz Pan Adam Sandak – Dyrektor Zespołu Szkół w Tuchomiu.

Dwór Sztuki w Siennicy Różanej powstał w zabytkowym dworze. Budynek został odrestaurowany w ramach projektu ,,Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana" o wartości prawie 4,5 miliona złotych,  spółfinansowanego m.in. z funduszy unijnych. 

Serdecznie dziękujemy Panu Leszkowi Proskurze - Wójtowi Gminy Siennica Różana za zaproszenie. Władzom i mieszkańcom tej gminy serdecznie gratulujemy realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.


Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij