Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Zdjęcie do: Granty PPGR - w rozwoju cyfrowym
Data: 9 wrzesień 2022
Dodatkowy nabór w ramach konkursu „Granty PPGR – wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PPGR w rozwoju cyfrowym”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
więcej


Zdjęcie do: Dożynki Powiatowo-Gminne w Tuchomiu
Data: 7 wrzesień 2022
Starosta Bytowski oraz Wójt Gminy Tuchomie zapraszają na dożynki powiatowo-gminne, które odbędą się 11 września 2022 r. w Tuchomiu.
więcej


Zdjęcie do: Webinar dla firm
Data: 6 wrzesień 2022
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Przedsiębiorców w Słupsku zaprasza na webinarium poświęcone zagadnieniom związanym z możliwościami pozyskania dofinansowania na usługi doradcze dla firm oraz na doskonalenie kompetencji i podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników.
więcej


Zdjęcie do: Piknik Senioralny
Data: 2 wrzesień 2022
Dnia 25 sierpnia 2022 roku na Placu Rycerskim przy plebani św. Michała Archanioła w Tuchomiu w ramach projektu Senio-RITA odbył się Piknik Senioralny. Seniorzy wykorzystali dodatkowe atuty miejsca, zwiedzali scryptorium i salkę rycerską ze stoiskami przygotowanymi na potrzeby sztuki kaligrafii.

Uczestnicy mogli skorzystać z:
 1. Wykładów na temat hortiterapii prowadzonego przez terapeutę Barbarę Ignasiak,
 2. Pokazu historycznego ( na profesjonalnej strzelnicy i łucznictwa) przygotowanego przez Bractwo Rycerskie Grodu Chocimierza dotyczącego epoki średniowiecza:
 • uzbrojenie,
 • etykieta dworska,
 • nauka tańców dworskich (pawana, praczki ),
 1. Fotbudki, która dostarczyła uczestnikom wiele pozytywnych emocji,
 2. Warsztatów Ewy Kalisz na temat różnych rodzajów octu.
Nowością był ocet dyniowy, degustacji różnych miodów, którym towarzyszyły ciekawe opowieści o pszczołach pani Elizy Karzewskiej, masażu dłoni, który wykonywała pani Diana Krywiak, warsztatów wyrobu naturalnej biżuterii prowadzonych przez Małgorzatę Świątek i Ewę Treder. Na zakończenie pikniku każdy z uczestników otrzymał brelok z logo Senio-RITY.
więcej


Zdjęcie do: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Data: 1 wrzesień 2022
Drodzy uczniowie, szanowni nauczyciele, pracownicy oświaty i rodzice.
więcej


Zdjęcie do: Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Spore w Ciemnie
Data: 1 wrzesień 2022
Na terenie Gminy Tuchomie realizowany będzie projekt pn. " Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Spore w Ciemnie", który otrzymał dofinansowanie z RPGD Pojezierze Bytowskie.
więcej


Zdjęcie do: Przygotowanie szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego
Data: 31 sierpień 2022
W dniu wczorajszym (30.08.22 r.) Wójt Gminy Tuchomie wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Tuchomie wizytowali szkoły przed rozpoczęciem roku szkolnego.
więcej


Zdjęcie do: Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Długim w Tuchomku
Data: 31 sierpień 2022
Na terenie Gminy Tuchomie realizowany będzie projekt pn. " Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Długim w Tuchomku", który otrzymał dofinansowanie z RPGD Pojezierze Bytowskie.
więcej


Zdjęcie do: Zostało 5 miejsc w Słonecznikowym przedszkolu w Modrzejewie
Data: 30 sierpień 2022
Informujemy że w Słonecznikowym przedszkolu w Modrzejewie pozostało 5 miejsc na rok 2022/2023.

Szczegółowych informacji udziela Wychowawca Pani Joanna Gruba tel. 508-851-417

 
więcej


Zdjęcie do: Szlachetna Paczka poszukuje liderów i wolontariuszy do Rejonu Bytów
Data: 25 sierpień 2022
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce dzięki połączeniu wrażliwości ochotników oraz systemowym, wdrażanym od lat rozwiązaniom mądrej pomocy. Obecnie poszukiwane są osoby z Borzytuchomia, Czarnej Dąbrówki, Kołczygłów, Lipnicy, Parchowa, Studzienic, Trzebielina, Tuchomia i z Bytowa, które chciałyby zaangażować się w działania Paczki w roli Liderki/Lidera lub Wolontariusza/Wolontariuszki.
więcej


Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij