Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Herb gminy
Przedstawia rycerza w posrebrzanej zbroi w pozycji stojącej. W prawej ręce trzyma miecz, w lewej tarczę mającą kształt zbliżony do trójkąta. Na głowie ma hełm zakończony małym krzyżykiem. Cała postać uwieczniona jest na tarczy, której połowa lewa jest zielona, a prawa niebieska. Barwa zielona oznacza roślinność natomiast niebieska wodę i powietrze.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 20 kwiecień 2021
Szlak Zwiniętych Torów to jedna z najdłuższych i najpiękniejszych ścieżek rowerowych, biegnąca przez całą gminę Tuchomie dawnym nasypem kolejowym. Zaczynając od jeziora Długiego w Tuchomku przez Tuchomie, Trzebiatkową, a następnie Kramarzyny dojeżdżamy do jeziora Białego znajdującego się przy granicy z Gminą Miastko.

Niezaprzeczalnie, jedną z największych atrakcji po drodze jest Wieża Lemana w Piasznie. Wszystko zaczęło się, kiedy rolnik z Piaszna - Klemens Leman - zbierając kamienie do budowy fundamentów, odkrył w swoim lesie tajemnicze kamienne kręgi. Skojarzył je ze słynnymi cmentarzyskami Gotów w Odrach i Węsiorach. Wkrótce na terenie gospodarstwa Klemensa Lemana archeolodzy stwierdzili występowanie 31 kurhanów kultury łużyckiej. W pobliżu kurhanów Klemens Leman postawił wiatę turystyczną i wytyczył trasę rowerową. To był początek turystycznej kariery wsi. Na wzór Biskupina powstała wkrótce wioska Gotów z palisadą, zwodzonym mostem i drewnianymi chatami. Wkrótce przedsiębiorczy gospodarz ustawił na wzgórzu drewnianą wieżę widokową 20-metrowej wysokości, która amatorów pięknych widoków wita tabliczką z napisem: "wieża wspaniałych widoków i dalekich perspektyw". U stóp wieży nazywanej wieżą Lemana odbywa się wiele interesujących imprez, m.in. sobótka, plenery artystyczne, a nawet Zlot Czarownic na Górze Lemana. Co roku w lipcu na swych miotłach przybywają miłośniczki czarowania, by wziąć udział w rozlicznych konkursach i świetnej zabawie przygotowanej przez mieszkańców wsi.

Trasa łączy się ze ścieżką Naleton, która zaczyna się w miejscowości Trzebiatkowa, skąd udajemy się nad jezioro Trzebiatkowskie Małe – Naleton. Na szlaku możemy wypocząć przy jeziorze bądź zmienić trasę na Ścieżkę Starych Rzemiosł i pozwiedzać Galerię Malarską Tadeusza Drozdowskiego.

Ciekawi jesteście, co jeszcze nas czeka na trasie? Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje zaledwie ułamek tego co można u nas zobaczyć.


Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij