Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 5 maj 2014
Drodzy Strażacy, Szanowni Państwo

W Gminie Tuchomie Mamy najliczniejszą i najlepiej wyposażoną Ochotniczą Straż Pożarną w Powiecie. Obecna straż różni się od tej sprzed lat nie tylko sprzętem ale też zadaniami. Teraz straż nie tylko gasi pożary, ale też niesie pomoc przy wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych i wielu innych miejscowych zdarzeń.
Strażacy podnoszą też swoje umiejętności  poprzez szkolenia, np. tuchomska jednostka może się poszczycić 8 ratownikami medycznymi.

Systematycznie doposażamy i wymieniamy we wszystkich 9 jednostkach sprzęt. Najnowszym zakupem a zarazem największym w historii naszej OSP jest nowy samochód pożarniczy, nowoczesny, wysokiej klasy mercedes, mający dużo możliwości, z napędem na wszystkie koła, wykonany z blachy nierdzewnej, zbiornik z kompozytów a więc trwały. To samochód, który powinien 40 lat posłużyć. Koszt takiego wozu to 548 tys. zł brutto, z czego:
  1. 224 tys. zł to środki gminy,
  2. 220 tys. zł Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej z środków na krajowy system ratowniczo – gaśniczy,
  3. 50 tys. sł Starostwo Powiatowe w Bytowie,
  4. 39 tys. Nadleśnictwa,
  5. 17 tys. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku,
  6. 16 tys. mieszkańcy Tuchomia z funduszu sołeckiego,
  7. Wyposażenie samochodu wykonali sami Tuchomscy Strażacy, a pomogły też dwie miejscowe firmy Konsmet i Wirax
Chciałbym podkreślić, że większość środków (57%) pochodziła z zewnętrznych źródeł, jest to duże dofinansowanie, które wspólnymi siłami udało się pozyskać.

Dzięki dobrze wyposażonej i wyszkolonej straży wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi.

Serdecznie dziękuję wszystkim strażakom, którzy są swoistymi następcami Rycerza św. Floriana za Waszą piękną humanitarną służbę w dzień i w nocy, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Życzę wszystkim strażakom dużo zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym oraz spełnienia wszelkich planów, zamierzeń i marzeń.
Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski


 
Fot.
A. Borzyszkowski
A. Borzyszkowska

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij