Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 24 czerwiec 2022
W związku z pobytem na terenie Gminy Tuchomie ok. 35 dzieci z Ukrainy w wieku od 0 do 18 lat, Państwowy Inspektor Sanitarny w Bytowie przekazuje w załączeniu materiały informacyjne dotyczące opieki profilaktycznej nad dziećmi w Polsce opracowane w języku ukraińskim przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii.
W broszurach w przystępny sposób wyjaśniono, m.in. jakie szczepienia noworodki otrzymują przed wypisaniem do domu z oddziału położniczego i dlaczego należy je wykonać, jakim badaniom przesiewowym podlegają noworodki, a także jakie szczepienia ochronne wykonuje się w późniejszym okresie życia dziecka i jakim chorobom zapobiegają. Ulotki poruszają najważniejsze informacje dotyczące realizacji szczepień ochronnych u dzieci oraz rozwiewają pojawiające się wątpliwości.

Dzieci przebywające na terenie Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące, m.in. w związku z wojną w Ukrainie, podlegają obowiązkowi szczepień w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne). Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij